Spider-Man Spider-Man

Spider-Man

Spider-Man Peter Parker je sirotek, kterého vychovávají strýc Ben a teta May. Je studentem střední školy, dělá fotografa do školních novin, přátelí se s Harrym Osbornem, synem bohatého obchodníka Normana Osborna. Při jedné školní exkurzi Petera kousne geneticky upravený pavouk a změní tím celý Peterův život. Peter získá nadlidskou sílu a pavoučí schopnost lézt po stěnách a vyrábět pavoučí vlákna.Tyto nově nabyté schopnosti ho nejdříve děsí, protože s nimi neumí zacházet. A tak se musí učit skákat, šplhat, trefovat se pavoučím vláknem.Ale je velice přičinlivý a velmi rychle se naučí dané schopnosti ovládat. Svou silou si získá respekt i ve škole, když jako outsider třídy v sebeobraně zmlátí o hlavu většího třídního hromotluka. Peter se rozhodne využít svých schopností k tomu, aby vydělal peníze. Vyzve k zápasu "neporazitelného" wrestlera, které ho díky svým schopnostem porazí a také zde poprvé použije jméno Spider-Man. Peter si ale brzy uvědomí, že dar který dostal musí využívat jinak. Tragédie, která zasáhne jeho rodinu, ho přiměje k tomu, že začne bojovat proti všem zločincům ve městě...dál už vám příběh prozrazovat nebudu. Snad jen to, že se na scéně objeví stejně silný protivník Green Goblin a že se do Spider-Mana zamiluje jeho kamarádka ze střední školy Mary Jane. O zfilmování Spider-mana se uvažovalo už v sedmdesátých letech. Jednu z rolí měl hrát Arnold Schwarzenegger. Film je plný dokonalých animačních a trikových efektů, možná až na úkor samotného příběhu. Přemisťování Spider-Mana z jedné výškové budovy nadruhou pomocí nadpřirozených pavoučích schopností není fascinující tak jako přílet Green Goblina na slavnost na newyorském Times Square a následná dramatická scéna, když Goblin létá na svém kluzáku a rozhazuje kolem sebe bomby.Spider-Man tady zachraňuje Mary Jane z padajícího balkónu. Podle autorů filmu to byla nejnáročnější část filmování. Film se natáčel na mnoha zajímavých místech, například Museum přírody v Los Angeles se proměnilo v laboratoř Columbijské university (zde kousne Petera ten pavouk, který mu změní DNA a udělá z něj Spider-Mana). Filmový štáb natáčel na Manhattanu, v Queenslandu, na Queensboro Bridge a dalších místech v New Yorku. Hlavní představitel Spider-Mana Tobey Maquire se musel na svou roli pečlivě připravovat. Cvičil jógu, gymnastiku, běhal, jezdil na kole, skákal na trampolíně. Stejně pilně trénoval i Williem Dafoe. Ten ale nejvíc času trávil tréningem na kluzáku, na kterém se snáší mezi lidi. Na výrobě oblečení Spider-Mana spolupracoval i držitel tří Oskarů James Acheson a byly při ní využity ty nejmodernější technologie. Tvůrci především chtěli, aby umožňoval jakýkoliv pohyb. Záměrem bylo představit Spider-Mana spíš jako ohebného akrobata než svalovce. K dispozici měli čtyžiadvacet kostýmů pro Spider-Mana, včetně těch které se ve filmu objeví poškozené nebo roztrhané. Stejně náročná byla výroba kostýmu pro Green Goblina. Acheson se zde nechal inspirovat japonským uměním, vzory hadích kůží a komixové předlohy. Na tomto kostýmu je pětašedesát jednotlivých kusů z metalízovaného zeleného vinylu a více než tisíc jednotlivých kousků odrážejících světlo. Aby se Williem Dafoe do svého kostýmu dostal, museli mu pomáhat tři lidé a zabralo to půl hodiny. Děj filmu se odehrává v prostředí New Yorku, postaveného z kulis ve filmovém studiu. Mnoho budov, které se ve filmu objevují, opravdu stojí na Manhattonu, ale tvůrci je potřebovali nějak ozvláštnit, nebo jim jinak dodat magickou atmosféru, proto si je postavili sami. Spider-Man je filmem pro mladé i dospělé.Ti z vás kteří víte něco málo jeho o komixové předloze od něj nečekejte, že bude mít děj společný s komixem, například kde je Gven Stacyová? Jinak je Spider-Man skvělý film, který rozhodně stojí za shlédnutí.